Camino

Camino to po hiszpańsku droga. Po drodze jest wiele ciekawych krain, miast, kościołów, zabytków. Z pielgrzymowaniem jest również związanych wiele ciekawostek.

Pielgrzym

Pielgrzym to po łacinie „peregrinus”. W języku polskim słowo zawędrowało od francuskiego „pèlerin”. Co ciekawe, polskie słowo „peleryna” pochodzi również od tego samego francuskiego słowa. A to z kolei poprzez bezpośrednie skojarzenie ze strojem – średniowieczny pielgrzym wędrował ubrany w charakterystyczny płaszcz.

Z pielgrzymami do grobu Św. Jakuba związana jest jeszcze jedna ciekawostka słowotwórcza. Francuskie imię Jakub to Jacques. A to już bardzo blisko do innego określenia wierzchniego okrycia – żakietu.

 

(zdjęcie: www.national-geographic.pl)

Najstarszy

Najstarszym pielgrzymem, który dotarł do Santiago był Irlandczyk Alasdar MacCana. W momencie zakończenia pielgrzymki miał 97 lat! Wędrował przez 10 dni ze swoim synem pokonując 10 mil każdego dnia. Do końca swojego życia prowadził aktywny tryb życia, w wieku 101 lat ukończył kurs obsługi komputera, aby móc pracować jako konsultant.

(źródło: www.caminodesantiago.me, zdjęcie: authentic-journeys.com)

© 2021 Via Regia | Revolve by AccessPress Themes